
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 889 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Schedule B | 8532240020 |
| Max Length | 1.7 mm |
| Max Width | 900 µm |
| Min Length | 1.5 mm |
| Min Width | 700 µm |
| Max Thickness | 900 µm |
| Min Thickness | 700 µm |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03320
Ext.Price$0.03320
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03320 | $0.03320 |
| 10 | $0.01660 | $0.16600 |
| 50 | $0.01277 | $0.63850 |
| 100 | $0.01167 | $1.16700 |
| 500 | $0.01067 | $5.33500 |
| 1000 | $0.00998 | $9.98000 |
| 3000 | $0.00933 | $27.99000 |
| 5000 | $0.00872 | $43.60000 |
| 10000 | $0.00815 | $81.50000 |
| 30000 | $0.00762 | $228.60000 |
